Historie

Máme něco za sebou

Agility v Lysé nad Labem 2002-2008

Agility se v Lysé začalo pomalu rozjíždět v roce 2001 pod vedením pana Paukrta.Ten však kvůli nemoci pejska dlouho nevydržel a výcviku se ujal pan Ján Kubík. S ním začala pravidelně trénovat Jana Frydrychová s šeltií Kirké, Romana Hanousková s pudlem Ričim, Lucie Cígerová s kavalírem Akimem a Katka Chalušová se šeltií Týnou. Prvních závodů v roce 2003 se účastnily dva z těchto týmů, Jana a pan Kubík, ale prozatím bez valných výsledků. Protože jsme byli spíše samouky, na závodech jsme nabírali zkušenosti a potése je snažili zúročit doma na cvičišti. Zkušené závodníky muselo naše počínání na parkuru zajistéčasto pobavit. Nicméně trénovali jsme statečně a závod od závodu pomalu zapadali do agiliťáckého života.

Bohužel pan Kubík později od agility takéodešel, a tak se v roce 2004 definitivně stala instruktorkou Jana Frydrychová. Tento rok znamenal začátek závodní kariéry pro další dva týmy, Lucku s Akimem a Romču s Ričim. Obě dvě holky dokázaly během několika závodů splnit podmínky pro přestup do A2 a byly zdatnou konkurencí dospělých závodníků. Na naléhání instruktorky se přihlásily na MRM 2004. A dobře udělaly! Původním záměrem bylo srovnaní se s ostatními týmy z celérepubliky a nabrání zkušeností, vše ale dopadlo úplně jinak. Lucie Cígerová  bojovala jako lev a  první den se umístila na krásném 2. místě. Bylo to velképřekvapení, vždyť byla předtím pouze na dvou závodech, ale o to větší radost! Naštěstí Lucka ve druhém kole neztratila nervy, krásným čistým během si pojistila 1. místo a stala se MISTREM MLÁDEŽE 2004 v kategorii dětí – small. Romča s Ričim si bohužel připsali trestnébody na slalomu a skončili na 7. místě. Rok 2004 byl úspěšným i pro jediný dospělácký tým, Janu s Kirké. Začaly sbírat jedno ocenění za druhým, splnily podmínky pro přestup do A2 a ke konci roku i pro přestup do A3.

Rok 2005 byl plný nadšeného  závodění, zúčastnily jsme se MR, MRM a MEJ. V tomto roce přibylo trénujících týmů a naše již zkušenézávodnice začaly propadat typickému agiliťáckému nešvaru – postupně přibývali holkám druzí a další psi… Největším úspěchem roku 2005 byla kvalifikace Lucie Cígerové s Akimem do mládežnickéreprezentace ČR a 3. místo v kategorii družstev small na šampionátu MEJ v Rakousku.

V roce 2006 začali závodit další 3 týmy, a to Romča Hanousková s Crazy a Petr a Radka Kopecký s Kimem a Boneym. Všichni tři psi jsou zástupci plemene border colie. Jana Frydrychová s Kirkése v tomto roce opět zúčastnily MR, kde si odnesly 3. místo v kategorii družstev – medium. Tento tým přestoupil do elitní třídy A3. Velmi úspěšným prestižním závodem byl také Pragil, kde si družstvo Superpes, jako jedinésloženéz dětí, odneslo krásné4. místo a Lucka s Akimem si dokonce vybojovala 2. místo ve finále jednotlivců. MRM přineslo další zlatou medaili našemu klubu, když tentokrát Katka Chalušová s Týnou získaly titul Mistr republiky mládeže  v kategorii dětí – small. Lucka se umístila na 5.místě bez trestných bodů, ale Akimovi časy už bohužel nestačily na stále vzrůstající konkurenci. Přesto úspěšně plnil zkoušky a přestoupil do elitní třídy A3. Těmito úspěchy se s námi Lucka a Káťa rozloučily, bohužel se přestěhovaly do jiného klubu.

V roce 2007 se našemu klubu podařilo uspořádat 1. oficiální závody agility, kteréměly úžasnou atmosféru a byly velice kladně hodnoceny závodníky. Součástí závodů byl speciál Německých ovčáků – toto pro agility netypicképlemeno má na našem cvičáku 2 zástupce, oba týmy ve složení Dita Frydrychová+Falka a Romana Hanousková st.+Hermiona začaly závodit na jaře tohoto roku a již úspěšně splnily několik zkoušek A1. Romča Hanousková ml. s Crazy se zúčastnily svého prvního MRM a hned skončily na 2.místě ve družstvech kategorie juniorů – large. Jana Frydrychová s Kirkése zúčastnily kvalifikačních závodů do reprezentace ČR a po dvou napínavých kolech se probojovaly na celkové3. místo, což znamenalo kvalifikaci na European Open v Itálii, tento závod je v podstatě mistrovstvím Evropy za účasti několika států z dalších kontinentů. Týmu se podařilo zaběhnout 8. místo v agility a tím se probojovat do finále. To bohužel skončilo diskvalifikací. Posledním velkým úspěchem sezony tohoto týmu bylo 1. místo na MR ve družstvech – medium. Takése tuto sezonu podařilo obhájit elitní třídu A3.

V roce 2008 jsme uspořádali 2. oficiální agility závody, nazvanéSuperpes I. Součástí závodů byl opět Pohár Německých ovčáků, kterého se zůčastnilo 6 týmů, naše Jana Frydrychová s Falkou skončily na 2. místě. V průběhu závodů se opět rozdávalo ovoce zdarma, bylo hezképočasí a nakonec si ti šťastnější rozebraly hodnotnéceny. Našim závodníkům se bohužel celkově příliš nedařilo.

Tento rok začaly závodit další dva nadějnéjuniorskétýmy, a to Linda Hodová s Fredem a Kája Kubíčková s Eddym. Oba jsou psi plemene border colie. Především Kája s Eddym objeli více závodů a odnesli si hodnotná umístění, za všechny musím vyzdvihnout celkovévítězství na soutěži Pragil v kategorii LA1. Dalším závodním týmem se stala Gábina Vlachová se Žužlou, křížencem v kategorii LA. Dále nás v roce 2008 reprezentovali Romana Hanousková st. a Německý ovčák Hermiona, Romana Hanousková ml. a borderka Crazy, Petr a Radka Kopecký s borderkami Kimem a Boneym a Jana Frydrychová s Kirké.

Romana s Hermionou podávají stabilní výkony v kategorii LA2, většinou ale rychlostí nestačí na přední umístění, i když je u nich znát velké zlepšení.  Romča s Crazy se zúčastnily kvalifikace do juniorskéreprezentace ČR a úspěšně se probojovaly na Mistrovství Evropy juniorů v Itálii. Takése zúčastnily MR juniorů, bohužel jim na obou vrcholných akcích chyběla trocha štěstí. Petr Kopecký s Kimem zaznamenali velkézlepšení, přestoupili do A2, podařilo se jim uspět na závodech především ve zkouškách, kde několikrát zvítězili. Zúčastnili se svého 1. Mistrovství republiky v agility, kde rozhodně neudělali ostudu. Jana Frydrychová s Kirkése zúčastnily kvalifikace do reprezentace ČR v kategorii medium, kde po dvou kolech skončily na 7. místě. To znamenalo kvalifikaci na IMCA (International mix and breed championship agility) i na European Open (Evropský otevřený pohár, běhá se na trávě). Na EO v Německu tým postoupil do finále, kde bohužel odmítnutí na slalomu znamenalo až 32.místo. IMCA se konala  úžasnéatmosféře v koňskéhale v Itálii. Jana s Kirkédokázaly vyhrát jumping jednotlivců, skočená zóna v agility ale znamenala celkové13. místo. V družstvech se dařilo lépe a Češi si odnesli titul Mistra světa IMCA družstevNa MR Jana s Kirkéopět vyhrály jumping, ale v agility znamenala ztráta nervů diskvalifikaci. Ve družstvech se podařilo ve stejném složení obhájit úspěch z minulého roku a stát seMistrem ČR ve družstvech kategorie medium.Další nadějnétýmy se účastní neoficiálních závodů a připravují se na svou kariéru v roce 2009. Především Vlaďka Hronková se staffbulkou Kájou si odnesly umístění na neoficiálních závodech, další týmy se chystají na závodní kariéru v roce 2009.

Na začátku roku 2009 jsme se přestěhovali ze ZKO Lysá nad Labem na vlastní pozemek, kde provozujeme Psí školu SUPERPES. Konečně můžeme několikaleté zkušenosti předávat více lidem a tato činnost nás velice baví.