V sobotu 23. května se v Lysé nad Labem sešli příznivci agility, aby porovnali své síly na závodním poli. Nové cvičiště nazvané Superpes uvítalo přes 100 týmů z celé České republiky. Když účastníci zaparkovali, vyvenčili své psíky a našli si ta nejlepší místa u parkuru, jistě zamířili do kantýny. Tam je čekalo příjemné překvapení v podobě ovocného rautu a čerstvého pečiva zdarma. V klubovně byla umístěna nástěnka s nabídkou pejsků z útulku a také unikátní výstava sáčků na psí exkrementy. Sbírka obsahuje sáčky z naší domoviny, ale i ze zahraničí. Každý, komu se výstavka líbila a má doma zajímavé sáčky třeba ze zahraničních cest, může přispět k rozšíření sbírky, zasláním sáčků na adresu Dita Frydrychová, Na zemské stezce 1900, 289 22 Lysá nad Labem. Další zajímavostí byla návštěva kosmetické poradkyně, v jejím stánku se závodnice mohly nechat zdarma zkrášlit kosmetikou od firmy Mary Kay.

 Krátce po deváté hodině mohly závody začít. Pořadatelé připravili mnoho hodnotných cen, krásné poháry za běhy agility a jumping, navíc v agility hodnotili týmy dle výkonnostních kategorií. To dávalo všem stejnou šanci na vítězství. Koncepce závodů byla jednoduchá – obtížný jumping, aby si týmy sáhly až na dno svých sil, poté zkoušky dle běžných pravidel a nakonec snadné agility. Rozhodčí Alice Glöcknerová se zhostila své role a postavila jumping. Při prohlížení tratě se mnoho závodníků bezradně rozhlíželo po parkuru, stejně to vypadalo při samotném běhu. Potíže dělal už úvodní prvek, kdy se po překonání první překážky skákala druhá překážka z opačné strany. Kdo zvládl začátek, čekala ho další technická skoková pasáž, po jejímž překonání skončilo mnoho týmů skočenou dálkou z druhé strany. V jumpingu se jasně ukázala technická vybavenost týmů, teprve s nastupující třídou A2 jsme stále častěji mohli vidět bezchybné výkony. Těch bylo nakonec poměrně dost, i když diskvalifikací bylo také požehnaně. V kategorii Large dokončilo parkur pouze 8 ze 43 startujících. Na bednách se umístili zkušení závodníci. K zajímavé situaci došlo v kategorii Small, kde první tým zvítězil o 0,02 s, další dva doběhli ve shodném čase. Nutno podotknout, že byla použita elektronická časomíra.

 Dalším během byly zkoušky, poté následoval běh agility. Agility postavila paní rozhodčí jednoduché a běhavé, tento běh byl zároveň postaven pro Pohár německých ovčáků a Bull Cup. V obou kategoriích se sešly 4 týmy. Běh německých ovčáků dokončily dva z nich, jednoznačně zvítězila Jana Kořínková se Sarah, která podávala výborné výkony po celou dobu závodů, mimo jiné zvítězila i v jumpingu. Na druhém místě skončila Pavlína Marková s celočerným ovčákem Thimm Gymor. Německý ovčák je plemenem, které patří mezi nejrozšířenější v naší zemi. Většina těchto psů stráví svůj život na dvorcích a zahradách bez jakékoliv činnosti. Přesto mnoho majitelů hledá pro svého psa uplatnění, spolu s upadajícím zájmem o sportovní kynologii se agility nabízí jako řešení. Pohár německých ovčáků ukázal, že tito psi jsou při správném vedení schopni překonávat parkur rychle a bezchybně, Jana Kořínková se Sarah zdatně konkurují i border koliím. Běh nazvaný Bull Cup dokončily také dva týmy. Zvítězila Jana Frydrychová se staffbulkou Darjou, druhá skončila Petra Haspeklová s pitbulkou Abigaul. V tomto běhu se představili dva zástupci plemene staffordšírský bullteriér, pitbulka a bullteriérka. Mediální obraz těchto psů jako zabijáků dostal další trhlinu. Každý účastník závodů agility ví, že jeho pes musí být dobře socializovaný, musí tolerovat jiné psy i lidi, nesmí reagovat přehnaně agresivně nebo bázlivě. To všechno teriéři typu bull na závodech v Lysé dokázali. Bullteriérka Bonnita paní Ludmily Rosové nadchla publikum svým radostným projevem, kdy každou překážku překonávala obrovským skokem a kolem paničky poskakovala jako na drátkách.

Po celé závody byli k vidění pěkné výkony, za zmínku stojí výkony mladého a ambiciózního týmu ve složení Nikol Horáková+ borderka Angela, které na svých stránkách uvedly, že do Lysé si jedou pro 3. zkoušku A1 a skutečně, povedlo se.

Po doběhnutí posledního závodníka následovalo rozdávání cen, unavení závodníci se pomalu rozutíkali do svých domovů. Pořadatele čekal ještě úklid a pak už zbývalo jen těšit se na další ročník. Snad se vyvede ještě lépe než ten letošní a ve speciálních závodech uvítáme ještě více týmů.

Celou akci natáčela televize města Lysá nad Labem, reportáž najdete na www.mestolysa.cz/video.html. Výsledky a fotografie najdete na www.superpes.cz. Akce se uskutečnila za podpory města Lysá nad Labem, pekařství U Macháčků, www.kvetiny-romantic.cz, www.marykay.cz, www.veterinacelakovice.cz. Hlavní sponzoři: www.candy.cz, www.tenesco.cz

Fotografie z akce najdete zde...

Fotografie z akce najdete zde...