Již na jaře tohoto roku jsem se rozhodla, že zkusím ukázat své střihačské schopnosti a zúčastním se známé mezinárodní soutěže ve stříhání psů: Pragobestu. Na tuto příležitost jsem si připravovala bišona Kimmiho, ale bohužel Kimmi olysal kolem krku kvůli novému obojku proti klíšťatům. Stalo se to v době, kdy již nebyl čas nechat srst dorůst, tak jsem musela obtěžovat našeho starého pudla Ričiho a začít na soutěž připravovat jeho. Riči byl naštěstí v té době zarostlý, tak měl dostatek srsti na tvarování střihu.

Pragobest se konal dne 31.10.2010 v Praze v hotelu Pyramida. Přihlásila jsem se do kategorie ‚Začátečník‘, protože v oblasti výstavní úpravy pudlů skutečně začátečník jsem. Pro Ričiho jsem vybrala střih nazvaný ‚Desi‘. Tento střih vystihuje eleganci pudla, ale není potřeba, aby pes měl tak dlouhé chlupy jako například u ‚Baby‘ střihu, nebo u ‚Kontinentálního‘ střihu.

Soutěž probíhala následovně: každý soutěžící měl svůj přidělený střihací stůl, před začátkem stříhání si rozhodčí prohlédli každého psa, zda je dobře rozčesán a zda nebyla srst stříhána před kratší dobou než 6 týdnů. Poté byl dán pokyn ke stříhání. Doba na úpravu se řídila dle velikosti psa. Během krášlení chodili rozhodčí kolem a sledovali techniku stříhání, postup, ale i nástroje, které střihač používal. Po uplynutí doby se všichni pudlové vystavili a rozhodčí každého kontrolovali pomocí hřebenu a zkušených, kritických očí.

Já jsem splnila moje vlastní kritéria, která jsem si stanovila před soutěží, a to stihnout střih v časovém limitu a musí se mi to líbit. Bylo mi však zcela jasné, že se ještě nemůžu měřit se střihači, kteří stříhají na výstavy léta. Po ukončení soutěže jsem zašla za hlavní rozhodčí Kitty Cook – Dekeersgieter z Belgie a ptala jsem se na chyby, které jsem na střihu udělala. Kitty mi ochotně vše řekla a nakonec mě velmi potěšila prohlášením: ‚Do not stop, I can see a great potential in you.‘ (Nepřestávej, vidím v tobě velký potenciál.).

Riči to vše v pořádku přestál a já měla obrovskou radost z pochvaly od Kitty. Asi se pojedu podívat do střihačské školy do Belgie.

Na Pragobestu se soutěžilo v dalších kategoriích: teriér, knírač, španěl, setr, ostatní čisté rasy a kříženci. Předvedli se zde soutěžící z Česka, Slovenska, Belgie, Polska, Německa i Nizozemska.

Druhý den se konal seminář o stříhání bišona a pudla. Školení vedla zmíněná Kitty Cook-Dekeersgieter a její kolegyně Kitty Ponnet.